Lantrans – transport drogowy, spedycja transportowa

W CO WYPOSAŻONY MUSI BYĆ SAMOCHÓD TRANSPORTOWY?

Uncategorized

W ramach dzisiejszego artykułu postaramy się przybliżyć najistotniejsze elementy wyposażenia pojazdu, który to wykorzystywany jest przez firmę do transportu wszelkiej maści towarów, począwszy od tych niewielkich aż po wielkogabarytowe. W Polsce przepisy regulujące wyposażenie pojazdu towarowego lub dostawczego są niezwykle rygorystyczne i określają, między innymi, że musi on posiadać dwa trójkąty ostrzegawcze, które to muszą zostać postawione na jezdni w przypadku, gdy auto ulegnie wypadkowi, odmówi posłuszeństwa lub też z innych powodów zostało unieruchomione i może stwarzać zagrożenie na drodze.

Niezbędne jest także wyposażenie, które pozwoli kierowcy poradzić sobie z różnego rodzaju wypadkami losowymi, które mogą być tragiczne w skutkach, a więc pożarem lub samozapłonem pojazdu, doznaniem uszczerbku na zdrowiu, napotkaniu na drodze lub na poboczu osoby potrzebującej pomocy, czy też innych sytuacji awaryjnych. W takich przypadkach musi on dysponować odpowiednio wyposażoną apteczką oraz gaśnicą, aby móc podjąć próbę samodzielnego zażegnania sytuacji problematycznej. Okazuje się jednakże, że rodzime prawo na rzeczonych wymogach nie poprzestaje.

Kierowca ciężarówki musi także posiadać elementy, które pozwolą prawidłowo zabezpieczyć przewożony towar przed przesuwaniem się, wypadnięciem z przestrzeni ładunkowej, czy też stworzenia innego zagrożenia dla samego kierowcy czy też innych uczestników ruchu. Aby więc uznać ładunek za przewożony bezpiecznie, musi on być transportowany przy wykorzystaniu takich elementów jak choćby maty antypoślizgowe, wytrzymałe pasy transportowe, kątowniki ochronne lub też belki zaporowe.

Nie możemy także zapomnieć o dokumentach, jakie osoba kierująca pojazdem transportowym powinna przy sobie posiadać oraz okazać do kontroli w razie, gdyby sytuacja tego wymagała. Do najbardziej kluczowych należą bezsprzecznie dowód rejestracyjny i ubezpieczenie pojazdu, którym rzeczona osoba kieruje. Na tym jednak nie koniec, gdyż polskie prawo wymaga posiadania dodatkowych certyfikatów i poświadczeń, które to dowiodą, iż towar przewożony jest nie tylko zgodnie z przepisami rodzimymi, ale także z normami narzuconymi branży transportowej przez Unię Europejską. W skład zestawu dokumentów podstawowy wejść powinna także licencja przewozowa.

Ostatnim elementem wyposażenia, o którym pragniemy wspomnieć jest niewielkie urządzenie zwane tachografem. W pojeździe przystosowanym do przewozu wszelkiej maści towarów pełni on rolę zarówno zegara jak i prędkościomierza. Ma on zapewnić, że kierowca nie przekracza dozwolonej prędkości, jak również że nie przejeżdża jednorazowo zbyt dużej ilości kilometrów.

Jak więc doskonale widać, praca przewoźnika nie należy do najłatwiejszych, bowiem nie tylko musi on dbać o swój pojazd i przestrzegać przepisów drogowych, ale także pamiętać o rozlicznych dokumentach i elementach wyposażenia wymaganych prawem zarówno krajowym jak i międzynarodowym.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.